1. the development of just-in-time (jit) methods of production

1.  The development of just-in-time (JIT) methods of production focused on: 

 increasing sales revenue.

 reducing inventories.

 increasing customer service.

 reducing operating expenses.

 

2.  For a manufacturing company, which of the following is an example of a period cost rather than a product cost? 

 Wages of salespersons

 Salaries of machine operators

 Insurance on factory equipment

 Depreciation of factory equipment

 

3.  During 2009, a manufacturing company had the following operating results:

Beginning work-in-process inventory$ 45,000

Beginning finished goods inventory$190,000

Direct materials used in production$308,000

Direct labor$475,000

Manufacturing overhead incurred$250,000

Ending work-in-process inventory$ 67,000

Ending finished goods inventory$ 89,000

 

What is the cost of goods sold for 2009? 

 $1,011,000

 $1,134,000

 $1,033,000

 $1,112,000 

 

4. How would a 5% sales commission paid to sales personnel be classified in a manufacturing company? 

 Fixed, period cost

 Fixed, product cost

 Variable, period cost

 Variable, product cost

 

5.  2,000 units were produced and sold. 

Sales price per unit$ 800 per unit

Fixed costs:

Marketing and administrative$400,000 per period

Manufacturing overhead$200,000 per period

Variable costs:

Marketing and administrative$50 per unit

Manufacturing overhead$80 per unit

Direct labor$100 per unit

Direct materials$200 per unit

 

What is the full cost per unit of making and selling the product?

 $430

 $480

 $530

 $730  

 

6.  Mukwonago Industries has developed two new products, but it has enough plant capacity to introduce only one product during the current year. The following data will assist management in deciding which product should be selected.

 

Mukwonago’s fixed overhead includes rent and utilities, equipment depreciation, and supervisory salaries. Selling and administrative expenses are not allocated to individual products.

Product LProduct W

Direct materials$44$36

Machining ($12/hour)1815

Assembly ($10/hour)3010

Variable overhead ($8/hour)3618

Fixed overhead ($4/hour)189

Total cost$146$88

Estimated selling price per unit$170$100

Actual research and development costs$240,000$175,000

Estimated advertising costs$500,000$350,000

 

For Mukwonago’s Product L, the unit costs for direct material, machining, and assembly represent: (Points : 4) 

 conversion costs.

 period costs.

 prime costs.

 fixed costs. 

 

7.  The following pertains to Clove Co. for the year ending December 31, 2008:

Budgeted sales$1,000,000

Break-even sales$700,000

Budgeted contribution margin$600,000

Cashflow breakeven$200,000

 

Clove’s margin of safety is: 

 $300,000.   

 $400,000.

 $500,000.

 $800,000.

 

8.  The CJP Company produces 10,000 units of item S10 annually at a total cost of $190,000.

Direct materials$20,000

Direct labor$55,000

Variable overhead$45,000

Fixed overhead   $70,000

Total           $190,000

 

The XYZ Company has offered to supply 10,000 units of S10 per year for $18 per unit. If CJP accepts the offer, $4 per unit of the fixed overhead would be saved. In addition, some of CJP’s facilities could be rented to a third party for $15,000 per year. What are the relevant costs for the “make” alternative? 

 $160,000

 $165,000

 $175,000    

 $185,000

 

9.  The Chambers Manufacturing Company recorded overhead costs of $14,182 at an activity level of 4,200 machine hours and $8,748 at 2,300 machine hours. The records also indicated that overhead of $9,730 was incurred at 2,600 machine hours. Using the high-low method to estimate the cost equation, determine the variable cost per machine hour. 

 $2.78

 $2.86  

 $3.10

 $3.38 

 

10.  The following information has been gathered for the GHI Manufacturing Company for its fiscal year ending December 31: 

 

Actual manufacturing OC    $212,500

Actual direct labor hours     54,900

Actual direct labor costs     $445,000

Estimated man. OC          $210,000

Estimated direct labor         $434,000

Estimated DL hours            56,000 

 

What is the predetermined manufacturing overhead rate per direct labor hour?

 $3.87

 $3.79

 $3.83

 $3.75    

 

11.  What is the amount transferred in for Case B?

Case B

Beginning balance$15,100

Ending balance$11,400

Transferred in???

Transferred out$93,200

 

 $96,900

 $119,700

 $89,500   

 $66,700 

 

12.  The following information has been gathered for Roswell Machining for its fiscal year ending December 31:   

 

 

 

What is the predetermined factory overhead rate per labor hour? 

 

 $29.01

 $31.25

 $37.01

 $34.36

 

 

13.  Lo-crete produces quick setting concrete mix. Production of 200,000 tons was started in April and 190,000 tons were completed. Material costs were $3,152,000 for the month while conversion costs were $591,000. There was no beginning work-in-process; the ending work-in-process was 70 percent complete. What is the cost of the product that was completed and transferred to finished goods? 

 

 $3,610,000  

 $3,555,850   

 $2,994,400

 $3,743,000

 

Duepapers
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.